ביקורת על מופע "מכתבים לאורפיאוס" מאת יוסי שיפמן

ביקורת על המופע "מכתבים לאורפיאוס" - פסטיבל כפר-בלום, קיץ 2004. מאת: יוסי שיפמן – אתר האינטרנט "הבמה"

אורפיאו הקורקטי ואורפיאו התיאטרלי בכפר בלום


היצירה, "מכתבים לאורפיאוס", הוזמנה במיוחד לפסטיבל מן המלחין רונן שפירא. רתיעתו המוכרת של הקהל מיצירות חדשות, ניכרה גם באולם ולמען האמת ייאמר כבר כאן, מי שלא הגיע, הפסיד חוויה פסטיבלית מרגשת.
שפירא הלחין את יצירתו לטקסטים של ענת שרון - תשעה-עשר שירים, מעין מכתבי געגועים של אאורידיקה לאורפיאו. אלו הם מעין מכתבים מודרניים שנקודת המוצא לכתיבתם מצויה בשיר העשירי "אני כותבת לך כדי להבין את המוזיקה: לו יכולתי הייתי ממציאה עבורך את הגעגועים, אלא שאינני יכולה".

מחזור השירים הזה הפך ליצירה בימתית שבה מככבות השחקנית אייר וולפה והרקדנית נעה רוזנטל. יוליה פבזנר ביימה, רונית זיו כתבה את הכוריאוגרפיה ונטלי קנייבסקי עיצבה את התפאורה (שם מעצב-ת התאורה נפקד מן התכנייה). המלחין רונן שפירא ניגן בפסנתר ולצדו ניגנו חברי רביעיית כנרת.

על הבמה ניצב הר של מזוודות, שבהן מאוחסנים כל המכתבים הגעגועים והזכרונות לאורפיאוס, ארון קבורה שמטמין וחושף זכרונות גם הוא, מכונת כתיבה והרבה נייר; קיר אחורי שמגלה טפח מטיוטות הכתיבה ובין כל אלה מרקדות-משחקות שתיים שהן אחת.

הבחירה בשחקנית ורקדנית מלמדת על הקו התיאטרלי שבו בחר שפירא. אייר וולפה בקולה הכהה והענוג, העניקה למכתבים ממד דרמטי ועם זאת תקשורתי. הרגעים המועטים שבהם נדרשה לא רק לשחק ולהגיש את השירים, אלא גם לשיר - לבדה, או יחד עם נעה רוזנטל הרקדנית – העניקו להופעה איכויות של תיאטרון מוזיקלי, שבו בולטים איכות קולה והניגוד שבין קולה לקולה של הרקדנית.

הקו התיאטרלי שבו בחר שפירא הנחה גם את עבודתו עתירת הרמזים והאסוציאציות כמלחין. המוזיקה הקומוניקטיבית להפליא, מהלכת בבטחה בנוסטלגיה הקולקטיבית. שפירא אורג במוזיקה שלו רמזים למוזיקה של סרטים בניחוח נינו רוטה, לקברטים של קורט וייל, למוזיקה הקאמרית של סוף המאה התשע-עשרה ותחילת המאה העשרים, עם יציאות לעבר הג'אז וגם למוזיקה אתנית.

פבזנר יצרה במה פרשנית, שבה המכתבים הם שברירי זכרונות, ובה נוצרת אווירה של חיפושים בחלל גדול שקירותיו מתקלפים, חלל שמטפח את הנבירה העצמית בעבר, שמטרתה לקבור את העבר ולהתחיל מחדש. שנעשית על מנת שישים לו קץ, אם תרצו לקבור אותו, ולהתחיל מחדש. לסיכום - "מכתבים לאורפיאוס" היא יצירה הראויה להצגות נוספות ולצופים רבים.


Add this to your website