סמי שלום שטרית - שירים באשדודית; יהודים; מולדת

"אני כותב לכם שירים בלשון אשדודית, שלא תבינו מילה"   כתב המשורר והסופר, פרופ' סמי שלום שטרית באחד מספרי שירתו והוא ממשיך ומתריס נגד הקוראים,  אינו כותב להם  "בואו"  אלא למעשה כמעט  אומר להם "לכו"  מהספר הזה, לכו.... כמו מבקש מהם שלא יגשרו על הפער בין הכתיבה של המשורר,  שבהיותו ילד בן שלוש היגר לכאן ממרוקו,  לבין העולמות שלהם, מתוכם הם קוראים  אותו.    ובכל זאת, בעצם מעשה הכתיבה ופרסום הספר מתחיל איזה גבול להיטשטש, איזה גשר להיבנות, והמלים שמבקשות קריאה אחרת, מוצאות ידית לפתוח דלת.

סמי שלום שטרית פרסם עד כה ארבעה ספרי שירה, החמישי בדרך, רומן אחד  וספרי עיון העוסקים  בהיסטוריה של מאבק המזרחי בישראל . במקביל לכתיבה הוא  היה ועודנו פעיל חברתי בקשת הדמוקרטית המזרחית ובעבר גם במערכת החינוך, במסגרת תיכון קדמה, שם ביקש ליצור חינוך עיוני שוויוני. הוא גם יצר מספר סרטי תעודה, האחרון שבהם -  "משהו על רוח תזזית", מוקדש למשורר ארז ביטון.  סמי שלום שטרית לקח מארז ביטון את ההריסות עליהן כתב,  את העברית הנחתכת בשפת האם הערבית,  והוא ממשיך ויוצר את השירה שלו, הצועקת, גם בשנים האחרונות, כאשר הוא חי רחוק. דווקא כאן בארץ כל העשייה הענפה שלו, החינוכית והתרבותית, לא אפשרה לו להישאר.

בתכנית משתתף גם ד"ר הני זובידה מן החוג למדע המדינה באקדמית עמק יזרעאל, ומשולבים בה  קטעים מהאלבום "שירים באשדודית" שיצרו שמעון מימרן, יונתן כנען ואדם מדר.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

 


Add this to your website