ליאת קפלן - מבחר השירים "זה מכבר"

שיחה עם המשוררת והעורכת ליאת קפלן על ספרי השירה שרואים אור בסדרת "כבר" , אותה היא יזמה ועורכת בעשור האחרון. הספרים הראשונים ראו אור בהוצאת כרמל ובהוצאת פרדס ובשנים האחרונות הם מתפרסמים בהוצאת מוסד ביאליק.
לאחרונה ראה אור הספר "זה מכבר" המאגד בתוכו מבחר שירים מתוך 20 הספרים שהתפרסמו עד היום, ובסיום הספר מופיעים גם כמה שירים גנוזים של קפלן עצמה.  לספר "זה מכבר" גם מצורף תקליטור ובו הקלטות של המשוררים קוראים משיריהם. במהלך התכנית נשמע חלק מן הקולות.
בין ספרי השירה של סדרת "כבר" אפשר למצוא משוררים ומשוררות ותיקים ומוכרים לצד כותבים חדשים עם ספר ביכורים. זהו ניסיון ליצור שתי וערב של פואטיקה שמעידה גם על החדר הפרטי של כל כותב וכותבת וגם על הנעשה מחוץ לחדר זה, כלומר על הדרך בה הוא משמש כתיבת התהודה של המציאות הישראלית, לעתים באופן שקט, לעיתים רועש, לפעמים כשירה לירית אינטימית, לפעמים כשירה מלאת תנופה, קשה וצועקת, שירים שהשורות נמשכות בהם, שאינם מאפשרים לנשום, והם ממשיכים לסחרר את הנפש גם לאחר שהנחנו את הספר מידנו.
ישנן כאן שורות שמאפשרות להתכרבל בשפה ואחרות שכמעט ובועטות אותנו החוצה אל הרחוב, כדי שנקום ונעשה מעשה. ומחוץ לשורות השירה על כל אחת מכריכות הספרים מופיעה ציפור. בכל ספר זו ציפור אחרת, לפעמים היא עומדת, ממתינה, לפעמים היא פשוט עפה.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

 


Add this to your website